Školská družina

      Založenie školskej družiny v povojnových rokoch bolo nevyhnutným krokom k zabezpečeniu starostlivosti o školopovinné deti po vyučovaní. Spočiatku to bola najjednoduchšia spontánna činnosť s možnosťou pobytu v priestoroch školy pod dozorom vychovávateliek.

       Počas plynúcich rokov aj školská družina prešla mnohými zmenami. Jej názov sa dočasne zmenil na Družinu mládeže, potom opäť na  Školskú družinu rozšírenú o Školský klub pre starších žiakov. Dnes sa jej názov ustálil vo forme Školský klub detí a zlučuje všetky školopovinné deti od 6 do 14 rokov.

      Obsah činnosti školskej družiny - klubu sa časom menil podľa požiadaviek meniacej sa doby. Postupne sa upriamoval na prirodzené záujmy a záľuby detí s možnosťou prispôsobovania a dopĺňania materiálnych potrieb.

      Čoraz väčší význam sa kládol aj na prípravu detí na vyučovanie a na krúžkovú činnosť. Práve vďaka nej sa mohli veľmi výrazne rozvíjať mimoriadne talenty reprezentujúce nielen školu, ale neraz i mesto, región, ba dokonca štát.

      Najvýraznejšie zmeny po obsahovej i materiálnej stránke nastali po roku 2003. Aktivity školského klubu sa dostali do povedomia verejnosti najmä vďaka uvedomelej práce kolektívu vychovávateliek, ktoré nezištne, vo voľnom čase menili priestory školského dvora na hracie plochy, opotrebované skrine premenili na domy ukrývajúce nové hračky, skladačky, stavebnice rozvíjajúce zručnosti, fantáziu a predstavivosť detí. Pripravili pre deti netradičné priestory umožňujúce organizovanie besied, posedení, súťaží, výstav a rôznych aktivít v kultúrnejšom a útulnejšom prostredí. S hrdosťou pripomíname aj nové detské ihrisko s pieskoviskom a ohniskom postavené na území školskej záhrady.

      Tradičné celoklubové podujatia (Šarkaniáda, Strašiples, Európsky deň rodičov, Karneval,...) sa stali známe svojou úrovňou a atmosférou. Medzi najvyhľadávanejšie podujatia patria výstavy detských prác prekypujúce nápaditosťou, netradičnosťou a pestrosťou (Tekvice našej police, Z polí a zo záhrad, Advent, advent..., Veľká noc ide...) . Nezanedbateľné sú vedomostné súťaže, čitateľské kútiky, športové zápolenia a mnoho, mnoho ďalších podujatí, ktoré denne uspokojujú záujmy, záľuby a požiadavky detí navštevujúcich náš školský klub. Vo výchovno-vzdelávacej činnosti ŠKD zaujala popredné miesto krúžková činnosť, ktorá je v našej škole bezplatná a na vysokej úrovni. Momentálne tu pracuje 6 záujmových krúžkov. Niektoré z nich, pre veľký záujem, 2-3-krát do týždňa.

      Mimoriadne úspechy dosahuje dievčenský folklórny súbor Rosnička pod vedením p.ved.vych. T. Kovácsovej. Od svojho založenia v r. 2002 sa predstavil na mnohých kultúrnych podujatiach nielen v rámci školy a mesta, ale aj na viacerých okresných, krajských i medzinárodných festivaloch. Tlieskali mu na Bakchových dňoch v Hurbanove, na Hurbanovských dňoch, Komárňanských dňoch, Kolárovskom mlynčeku, Dňoch slovenskej kultúry, Južnoslovenskom detskom a mládežníckom festivale v Dulovciach, na Fóre pedagogiky v Bratislave, na Folklórnom festivale v Nových Zámkoch a posledne na výberovom krajskom podujatí Srdce, duša, radosť, kde prebrali jedno zo svojich najväčších ocenení Ďakovný list od predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja  Milana Belicu (2008). Súbor  absolvuje ročne priemerne 10-12 vystúpení.

      Nemalé úspechy si môže pripísať aj športový krúžok špecializovaný na vybíjanú pod vedením p. vych. H. Szántóovej. Družstvá starších a mladších žiakov a žiačok sa týždenne trikrát stretávajú, aby dôkladnou pripravenosťou potvrdili svoj talent. Od roku 2004 niekoľkokrát získali v rámci okresných a krajských súťaží 1., 2. a 3. miesta.

      Medzi úspešne pracujúce krúžky sa zaradil aj literárno-dramatický krúžok, ktorý svojimi vystúpeniami obohacuje nielen kultúrne podujatia organizované školou a mestom, ale od svojho vzniku v roku 2003, pod vedením p. vych. K. Adámkovej, kvalitne pripravuje svojich členov na literárne súťaže Šaliansky Maťko a Hviezdoslavov Kubín. Z obvodných a okresných kôl sa súťažiace deti neraz mohli popýšiť 1., 2. a 3. miestom.

      Rôznorodú činnosť školského klubu sústredenú na prirodzené požiadavky a tvorivosť detí už niekoľko rokov, aj napriek zvyšujúcim sa finančným nárokom nepoznačilo znižovanie počtu detí v oddeleniach. Udržiavajúci sa priemer potvrdzuje spokojnosť rodičov s obsahom a kvalitou činnosti v ŠKD.                                        

                                                            Terézia Kovácsová
                                                               ved. vychovávateľka


       Deťom slúži krásna herňa

 

späť